• CEO Club

TOPLANTI TÜRLERİ

Problem çözücü bir toplantıda, katılımcılar önce sorunu tanımlarlar, bunun ardından onu halledecek çözümleri geliştirirler. Bu türden bir toplantının katılımcıları sorunun ne olduğunu anlayabilmeli, aynı zamanda onu giderici enerji ve uzmanlığa sahip olmalıdırlar.


Karar toplantısında ise, gurup uygulanacak bir çözümde karar kılar. Başarılı olabilmesi için gurubun daha toplantının başında karar alma süreci konusunda fikir birliği sağlaması gerekir: Karar mutabakatla mı, çoğunluk oyuyla mı yoksa tek bir kişi yada küçük bir gurup tarafından mı alınacaktır.


Bire bir toplantılar. Bunlar, size doğrudan bağlı kişilere sancılı geri bildirimlerde bulunduğunuz ya da onlarla gelecek yılın ücret zammını konuştuğunuz toplantılardır. Bazende konuştuğunuz kişiyi işten çıkarıyorsunuzdur. En zor toplantılardan olsa bile böyle bir toplantıyı saygı temelinde yapmanın yüz yüze görüşme dışında başka bir biçim yoktur. İnsanların sesli mesajla ya da e-posta iletisiyle işten çıkartıldığını duymuşsunuzdur. İnsanları bu şekilde işten çıkaran yöneticiler kötü görünürler, güven kaybına uğrar ve aynı muameleyi hak ederler.


Büyük kurumsal toplantılar. Öte yandan ise genel müdürün salonu dolduran çok sayıda hissedara şirket faaliyetlerini ve elde ettiği sonuçları rapor ettiği hissedar toplantısı vardır. Bu aslında bir toplantı değil bir şovdur;tiyatro kurallarının tümünün geçerli olduğu bir gösteridir. Böyle bir toplantıyı yürütmek zorunda kalırsanız, profesyonel yardım alın. Bu tür toplantıların olumlu ceryan etme olasılığı oldukça az, tersi ise çok daha olasıdır. İnsanlar sadece ters giden şeyleri anımsarlar. Her şey yolunda gittiğinde bunun farkına bile varmazlar.


Bütün diğer toplantılar şekillendirici niteliktedir. Elinizden geldiğince bu tür toplantılar yapmayın. Bunlar çoğunlukla zaman kaybından başka bir şey değildir. Toplantı yapmak yerine e-mail iletisi gönderin. Bu toplantıları ancak aynı salonda bir araya gelen kişilerin yaratacağı enerjiye ihtiyacınız varsa yapın.
0 görüntüleme

Genç Profesyonellere Destek Verenler 

Sosyal Medya Hesaplarımız.

  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon